آزمون گواهینامه راهنمایی و رانندگیدسته‌بندی نشده

آزمون آئین نامه فنی

خرید نمونه سوال های آزمون آیین نامه فنی

آزمون آیین نامه فنی جزء امتحانات اصلی هنر آموزان به حساب می آید که متقاضیان می بایست در مرحله دوم، این امتحان را با امتیاز بالایی پشت سر بگذارند. معمولا بعد از کسب نمره در آزمون آیین نامه، هنرآموز به مرحله امتحان شهری گواهینامه راه پیدا می نماید. آزمون آیین نامه شامل ۳۰ سوال تستی است که تماما از کتاب آیین نامه مطرح می شود و هنر آموزان لازم است تا این سوالات را در مدت زمان ۲۵ دقیقه پاسخگو باشند.

آزمون آیین نامه فنی چیست؟

برای اینکه متقاضیان بتوانند گواهینامه رانندگی را بگیرند لازم است امتحان آیین نامه را در دو مرحله آیین نامه مقدماتی و آیین نامه اصلی انجام دهند. که آزمون آیین نامه مقدماتی در خصوص قوانین راهنمایی و رانندگی بوده اما آزمون آیین نامه ی فنی در رابطه با مسائل فنی و قطعات ماشین می باشد. سوالات این آزمون ها برگرفته از کتاب آیین نامه ای است که هنگام ثبت نام هنر آموز در اختیار وی قرار داده می شود. البته سوالات آزمون آیین نامه فنی اصلی کمی سخت تر و تخصصی تر از سوالات آزمون مقدماتی می باشد.

آزمون فنی آئین نامه

تفاوت آیین نامه فنی با آیین نامه مقدماتی

اگر چه هر دو آزمون به صورت کتبی و طرح سوالات تستی هستند اما می توان گفت که امتحان آیین نامه فنی دو تفاوت عمده با آزمون آیین نامه مقدماتی دارد. در واقع آیین نامه ای که سوالات فنی رانندگی  در آن مطرح شده باشد و برگزاری آزمون توسط افسر راهنمایی و رانندگی اجرا شود آزمون آیین نامه اصلی نام دارد در صورتی که سوالات امتحان آیین نامه مقدماتی به وسیله آموزشگاه رانندگی و مدرس آیین نامه در آموزشگاه مطرح و برگزار می گردد. لذا بهتر است برای قبولی در هر دو آزمون کاملا به متن کتاب آیین نامه تسلط داشت. زیرا شرط ورود به آزمون آیین نامه ی فنی قبولی در امتحان آیین نامه مقدماتی می باشد.

نکات مهم برای قبولی در آیین نامه اصلی

معمولا یکی از کارهای مهمی که افراد در سن ۱۸ سالگی انجام می دهند گرفتن گواهینامه می باشد. این افراد برای اخذ گواهینامه پایه ۳ لازم است تا پس از ثبت نام در آموزشگاه رانندگی و حضور در کلاس های آیین نامه اقدام به آزمون آیین نامه مقدماتی و سپس آزمون آیین نامه فنی کنند. پس از کسب نمره قبولی در این آزمون های کتبی وارد آزمون شهری رانندگی می شوند. اما همانطور که مستحضر هستید یکی از مشکلاتی که هنر آموزان در روند اخذ گواهینامه در پیش رو دارند مردود شدن در آزمون های آیین نامه است. لذا می بایست حداقل نمره ۲۶ را در این نمونه آزمون های آیین نامه کسب نمایند. بنابراین توصیه شده سوالات مطرح شده در کتاب آیین نامه و نمونه سوالات آزمون های قبل را بارها همراه با جواب بررسی نموده تا به راحتی بتوانند حداقل از ۳۰ سوال آزمون ۲۶ سوال را به درستی پاسخگو باشند.

آزمون فنی آئین نامه

چگونگی موفق شدن در آیین نامه اصلی

در آزمون های راهنمایی و رانندگی پس از آزمون مقدماتی که در مورد علائم رانندگی، تابلوها، استفاده از چراغ راهنما، توجه به خط عابر پیاده و…..می باشد، هنرآموزان آزمون آیین نامه فنی که همان آزمون اصلی می باشد را پیش رو خواهند داشت. در امتحان آیین نامه فنی همانطور که از نامش پیداست در خصوص موارد فنی ماشین سوالاتی نظیر اینکه در چند کیلومتری کارکرد اتومبیل باید آب رادیاتور و یا روغن ماشین تعویض گردد؟ کم بود باد لاستیک ها روی کدام عملکرد ماشین تاثیر خواهد داشت؟ در چه زمانی لازم است دینام مورد بازدید قرار گیرد؟ در چه مواقعی می بایست لاستیک ها جا به جا شوند؟ و…..مطرح می گردد. بنابراین تکرار و تمرین می تواند لازمه شرط قبولی در آزمون آیین نامه فنی به حساب آید. زیرا ممکن است سوالاتی بارها عینا در آزمون های آیین نامه تکرار شوند.

آزمون فنی آئین نامه

چگونگی طرح سوالات در آیین نامه اصلی

اینکه نوع سوالات در امتحان آیین نامه در چه سطحی مطرح می شود باید گفت برای کلیه پایه های ۱،۲ و ۳ سوالات آزمون آیین نامه مقدماتی در یک سطح و به یک شکل بیان می شود. زیرا توجه به علائم راهنمایی و رانندگی، استفاده از تابلوها، به کار بردن چراغ راهنما و سایر قوانین راهنمایی و رانندگی برای تمامی پایه ها و رانندگان یکسان است. لذا تنها با تکرار و تمرین سوالات قبلی هر فردی  این امکان را دارد تا به راحتی در آیین نامه مقدماتی قبول شده و به آزمون آیین نامه ی فنی راه پیدا نماید. اما در آزمون آیین نامه فنی شرایط کمی سخت تر می شود. لذا بر اساس پایه ای که هنر آموز در آن قرار دارد سوالات آیین نامه اصلی در مورد موضوعات فنی اتومبیل مطرح می گردد. البته در این نمونه آزمون ها در پایه ۱ و شاید هم پایه دو به صورت عملی با استفاده از قطعات ماشین های مختلف هنر آموز مورد آزمون آیین نامه ی فنی قرار می گیرد.

دانلود نمونه سوالات آزمون آیین نامه فنی 👇👇👇

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن