آزمون گواهینامه راهنمایی و رانندگیدسته‌بندی نشده

کتاب آئین نامه راهنمایی و رانندگی

کتاب قوانین آئین نامه راهنمایی و رانندگی

کتاب آیین نامه رانندگی را اغلب ما که گواهینامه رانندگی گرفته ایم، لااقل یک بار خوانده ایم. یا اگر تصمیم به گرفتن گواهینامه رانندگی داشته باشید، لازم است که این کتاب را به طور کامل مطالعه کنید. در این مقاله قصد داریم درباره بخش های متفاوت این کتاب و دلایل مطالعه آن صحبت کنیم.

آشنایی با کتاب آیین نامه رانندگی

رانندگی با ماشین و موتور یکی از ملزومات اجتماعی دنیای امروز است. در واقع اغلب کسانی که در جامعه زندگی می کنند، دوست دارند که ماشین یا موتور خود را داشته باشند و با استفاده از آن در شهر تردد کنند. از طرفی رانندگی با هر وسیله نقلیه ای قوانین و مقررات خاص خود را دارد و اگر هر فردی بخواهد طبق دلخواه خود عمل کند، هرج و مرج در خیابان ها گریبان همه ما را می گیرد. این قوانین و مقرراتی که درباره آن صحبت می کنیم، همین کتاب آیین نامه رانندگی است. به همین خاطر اگر راننده هستید یا می خواهید که در آینده رانندگی کنید، لازم است با مباحث این کتاب آشنایی کامل داشته باشید و یک یا چند بار آن را خوانده باشید. البته مباحث این کتاب را چه بخواهید و چه نخواهید، لااقل یک بار باید برای امتحان آیین نامه و اخذ گواهینامه رانندگی بخوانید. در ادامه به مباحث اصلی این کتاب خواهیم پرداخت.

کتاب آئین نامه

آشنایی با وسیله نقلیه و شیوه کار با آن

نخستین مطالب کتاب آیین نامه رانندگی به آشنایی مخاطب با وسایل نقلیه اختصاص دارد. در این بخش ها، سعی شده تا به زبانی ساده فرد با قسمت های مختلف خودرو ( یا موتورسیکلت) آشنا شده و شیوه کار با آن را آموزش ببیند. البته این مباحث را به صورت عملی نیز در کارگاه های آیین نامه آموزش خواهید دید. برای مثال در چند بخش به خودرو پرداخته شده است. اینکه یک خودرو چگونه حرکت می کند. اینکه برای حرکت با خودرو لازم است چه فرایندی را طی کنید و اینکه بخش های متفاوت خودرو چه کاربرد و کارایی دارد.

آشنایی با قوانین و مقررات رانندگی

دیگر مباحث کتاب آیین نامه مربوط به آموزش قوانین و مقررات رانندگی است. همینطور که گفتیم، برای سوار شدن به یک وسیله نقلیه نیاز دارید که تمامی قوانین مربوط به آن را بشناسید و در مواقع لازم رعایت کنید. عدم رعایت این قوانین علاوه بر مجازات ها و جریمه های قانونی، می تواند منجر به حوادث و ضررهای جانی و مالی نیز بشود. به همین خاطر آگاهی و دانستن آنها کاملا لازم بوده و هست.

کتاب آیین نامه

بخش های قوانین کتاب آیین نامه رانندگی نیز خود به دو زیرمجموعه کوچک تر تقسیم بندی می شوند. بخش اول، قوانین تشریحی است. که این قوانین می تواند شامل قوانین رانندگی در جاده ها، محدودیت های سرعتی و حق تقدم در محیط های شهری باشد. همچنین آموزش هایی نیز برای شیوه صحیح رانندگی در این بخش گنجانده شده است. این آموزش ها شامل شیوه پارک دوبل و پارک ال است. انتظار می رود هر فرد پس از مطالعه بخش اول، با قوانین اصلی رانندگی آشنا شده و برای کلاس های عملی رانندگی آماده شود. بخش دوم، مربوط به تابلوهای راهنمایی و رانندگی می شود. چه در محیط های شهری و چه جاده های بین شهری، با تابلوهای متفاوتی روبرو می شوید که هر کدام معنا و مفهومی دارد. برای آشنایی با مفهوم این تابلوها می توانید کتاب آیین نامه رانندگی را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن